Lemonade – Minus Tide

Lemonade

Recenze ze začátků září.

Lemonade – Lepší než šuměnka

Nová deska brooklynské trojice zní jako plynulé pokračování předchozího dlouhohrajícího alba Diver. Kromě výraznějšího kýče rocku a disca osmdesátých let se daleko neposunuli a pouze vybrušují specifický synth-popový zvuk s etno prvky. Přesto na albu Minus Tide nabízí příjemné letní osvěžení a výlet k vodě bez nutnosti kupovat letenky.

Přestože kapela Lemonade vznikla v San Franciscu, již delší dobu sídlí v Brooklynu a do tamější hudební scény jsou její členové namočení i jinak – bubeník Alex Pasternak je DJ, baskytarista Ben Steidel zase majitel obchodu s deskami. V projektu Lemonade nicméně trojice zachovala slunečnou atmosféru pobřeží Frisca, kterou kříží s chillwavovým sněním Delorean a starými melodiemi vlny balearic disca.

I na novince Lemonade pokračují ve specifickém synth-popovém zvuku. Kombinují osmdesátkovou nostalgii a taneční rytmy s uvolněným zpěvem a prvky world music, jako jsou zvuky indiánských flétniček, marimba nebo hojně používané perkuse. Ačkoli si kapela drží současný zvuk, na tomto albu je osmá dekáda 20. století ještě výraznější, než na předchozí dlouhohrající desce Diver – syntezátory jsou diskotékovější, vokálové echo roztahanější. Občas se objeví i klouzavé vybrnkávání elektrické kytary jako v rockových baladách a jednou dokonce zavyje i barový saxofon.

I když první nahrávky Lemonade jsou stylově jinde a i po prvním výrazném singlu Lifted se hledali, ve svém současném zvuku melodických písní s vrstvenými strukturami se za poslední 4 roky usadili pevně. A to natolik, že Minus Tide zní jako třetí a čtvrtá strana Diver. Bohužel na novince chybí hity typu Ice Water nebo Vivid a při poslechu celého alba se málokterá píseň samostatně vryje do paměti. Stejně jako u předchozího dlouhohrajícího počinu si Minus Tide budete víc užívat až po několika posleších, kdy začnete jednotlivé písně rozeznávat od prvních tónů.

Album plyne jako řeka, v horkém počasí zchladí lépe než šuměnka a stejně tak bude příjemným společníkem na procházkách za posledními slunečními paprsky. Atmosféra hudby Lemonade se opakuje ve skladbách znovu a znovu dokola, a ztrácí tak občas na síle a podmanivosti, kapela přesto dokáže nezaměnitelným stylem evokovat vláčné letní dny a západy slunce na pláži. Jen škoda, že album nevyšlo alespoň o měsíc dřív – mohlo se stát jedním z letošních soundtracků k létu.

65 %

Lemonade – Minus Tide (Cascine, 2014), 43:35.

..

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s