Hvězdy roku 2011 podle BBC

Začátkem ledna zveřejnila společnost BBC již podeváté výsledky ankety o nejslibnější jména na hudebním poli, které v roce 2011 vydají desku. Představíme Vám první tři místa.

Již podeváté uspořádal zpravodajský server anketu, v níž hlasovalo 161 britských hudebních kritiků o budoucích hvězdách roku 2011. Mezi kritérii výběru nových tváří z celého světa byla zejména novost a kvalita, šanci měl jakýkoliv žánr a hudební interpret či těleso. Výsledkem by mělo být, stejně jako v předchozích ročnících, zvýraznění a upozornění širší veřejnosti a médií na existenci výherců ankety, a tím jim zajistit lepší možnost se prosadit.

Samozřejmě, že anketa nikdy nesplní svůj účel na sto procent, jako například s loňskou, nepříliš úspěšnou výherkyní Ellie Goulding nebo zapadlým objevem roku 2009 Little Boots, v minulosti ovšem kritici správně vsadili například na jména jako Keane, Mika, 50 Cent, Lady Gaga nebo MGMT. Možným důvodem, proč anketě již mnoho nových jmen uniklo, je koncentrace především na ty interprety, jejichž desky mají vyjít maximálně v první polovině roku. O letošní výherní trojici to částečně platí rovněž. Je plná mladých a ambiciózních jmen, kteří mají již dnes fanoušky mezi známými či vlivnými osobnostmi.

Špivané R´n´B šmrncnuté grime a dancehallem v podaní Jessicy Cornish alias Jessie J z drzého singlu Do It Like a Dude bylo nejspíš stěžejním důvodem, proč této dvaadvacetileté zpěvačce a hitmakerce nakonec dalo své „Ano“ nejvíce hlasujících. Vítězství napovídaly i výsledky ankety Critic’s Choice Brit Awards, která se na Jessie J shodla rovněž, protože hlasující se velkým dílem překrývají s poradním sborem BBC.

Na hudební scéně je Jessie J již ostřílenou dámou, která chodila na stejnou hudební školu, jako například Amy Winehouse nebo Adele. Kvůli menší mrtvici, která ji dodnes nedovoluje kouřit či pít alkohol, na nějakou dobu přesedlala od mikrofonu k peru a napsala hity pro dávno etablované hvězdy hudebního průmyslu jako Christina Aquilera, Alicia Keys nebo Justin Timberlake, který tvrdí, že právě teď je Jessie podle něj nejlepší zpěvačka na světě.
I skladba Do It Like a Dude byla původně napsaná pro Rihannu, Jessie J ale sebrala odvahu a singl spolu s videoklipem natočila sama. Další, zatím amatérsky natočená videa u sebe v pokoji, jsou hudebně ovšem někde jinde. Podobají se víc otřepaným soulovým baladám a mají našlápnuto blíže k popu. Po první úspěšné skladbě má brzy následovat duet Price Tag s rapperem B.o.B., debutové album Who You Are by mělo vyjít v první polovině roku.

Londýnský producent James Blake následuje „post-dubstepovou“ vlnu, která se od minulého roku v klikatých pramíncích vlévá do nejrůznějších hudebních žánrů. Blakeovou devízou, která ho vynesla na druhé místo v anketě, je jemné a citlivé zacházení se subtilními dubstepovými základy (ovšem bez dříve neodmyslitelné dunivé subbasy), na kterých staví křehké písničkářství ovlivněné soulem. Kromě procítěného vokálu a elektroniky se na jeho skladbách objevuje klavír, který Blake studoval od šesti let. Poté se dal na studium populární hudby a ovlivněn klasickými i jazzovými nahrávkami a dřevním soulem a R´n´B se pustil do tvorby remixů černých umělců jako Snoop Dogg či Destiny´s Child, čímž na sebe poprvé upoutal pozornost. Následovaly klubové akce ještě na univerzitě, nahrávání vlastních skladeb v pokojíku a živá vystoupení s podobně laděným duem Mount Kimbie.

Prozatím vydal několik EP, nejvíce se zatím štěbetalo o jeho působivé, intimní coververzi skladby Limit To Your Love (původně od Feist), o které DJ stanice Radio One Zane Lowe prohlásil, že je nejvíce sexy nahrávkou na světě. Jestli se dostane i na eponymní debutové album, se dozvíme již 7. února.

The Vaccines jsou zbrusu nová ostrovní rocková kapela (jak už napovídá i pro tento styl zavedená forma názvu s „The“ na začátku a „–s“ na konci), která o sobě poprvé dala vědět před několika měsíci díky YouTube, kam umístila skladbu If You Wanna. Video se kromě britrockových fanoušků dostalo i k manažerům kapel Franz Ferdinand a Kaiser Chiefs, kteří nadšený bzukot kolem kapely podporovali.

The Vaccines zatím vydali pouze singl se skladbami Wreckin‘ Bar (Ra Ra Ra) a Blow It Up, kterým veřejně fandí i Zane Lowe, jehož názoru si očividně britští hudební nadšenci považují. Kapela se na onom singlu nejen hudbou, ale i estetikou videoklipu ke skladbě Blow It Up blíží osmdesátkové éře v čele s Jesus And Mary Chain. Mají v sobě ale i mnoho z britrockových kapel poslední dekády.
Nová skladba s videoklipem vydaným v prosinci Post Break-Up Sex zní, jako by se jim povedl mladický sen „být jako The Strokes“ – tak precizně je snad ještě nikdo předtím nevykradl (zejména zvuk, včetně charakteristické rovné, tepavé basy).
Doufejme, že jejich prvotina What Did You Expect From The Vaccines?, která vyjde jednadvacátého března, bude originálnější a autorsky výraznější. Zatím to vypadá na houbu, prvoplánově nasáklou již nepříliš aktuálními hudebními styly, ze které po vymačkání zbude jen suchý kus beztvaré hmoty.

/vyšlo v DR/

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s