Těžkotonážní Kylesa objede s novou deskou svět

skoro jak willy fog.

Metalová pětice z Georgie vydala v říjnu tohoto roku v pořadí již pátou desku Spiral Shadow. Nově zveřejnili i data a místa jejich masivního turné, plánovaného na příští rok.

Přestože se styl Kylesy nedá jednoduše zařadit, magazín Spin ji řadí mezi nejlepší metalové kapely a indie server Pitchfork hodnotí jejích posledních pár alb nad osm bodů. Není jisté, jak se Kylese povedlo dostat do hledáčku médií a fanoušků, u kterých se tvrdá hudba moc nenosí. Možná za to může jejich přístup, kterým se paradoxně vymezují oproti jakémukoliv vymezování. Nikdy nechtěli zapadnout do žádné tvrdé ani jiné subkultury, nikdy nebyli „pravými metalisty“ a namísto propracované image se drželi spíše tvrdé práce a broušení vlastního hudebního stylu. „Baví nás zkrátka hrát tvrdou hudbu, vždy se nám to líbilo bez ohledu na to, co je zrovna oblíbené nebo trendy“, říká členka Laura Pleasantová, která zastupuje elektrickou kytaru a zpěv.

Možná je to i tím, že zakladatel kapely Philip Cope pochází ze staré školy savannahské metalové scény a před založením Kylesy měl za sebou nejen hardcore/punkovou minulost, ale i booking například sludge-metalových Buzzoven nebo experimentálních Neurosis. Jeho kapela Damad, založená v roce 1993, byla obtěžkána i klasickým rockem, s nástupem Laury Pleasantové změnila v roce 2001 jméno na Kylesa, a tím i směr.

Postupně se od laškování se styly jako crust dostali ke skladbám více do crossoveru ovlivněného i psychedelickým rockem nebo klasikami jako Black Sabbath, na nichž je pódiová energie zhuštěná do několika minut, ovšem se stejnou dávkou energie. Navíc po personálních změnách Kylesa disponuje ne jedním, ale hned dvěma bubeníky, kteří ovšem namísto samoúčelné exhibice dodávají kapele dávkovaným hromobitím strhující razanci.

Poslední album Spiral Shadow je uvolněnější než předchozí tvorba, skladby jsou ovšem členité a plné nápaditých hudebních momentů. Nakopnutí pozitivní odezvou členové Kylesy naplánovali půlroční turné, které se uskuteční jak ve Spojených státech, tak v Evropě i Austrálii, začne 27. prosince ve Vancouveru a skončí 27. května v Marylandu. Doprovázet je v různých částech světa budou kapely jako Clutch nebo Zoroaster, ale do České republiky se tentokrát nepodívají. Nejblíže je bude české publikum moci spatřit na několika koncertech v Německu.

(vyšlo v DDR)

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s