DVA – HU

Královéhradecké duo, které svým specifickým spojením domáckého přístupu s hravostí a originalitou dobývá Evropu, vydalo novou desku HU.

DVA se za těch pár let, co založili doma v kuchyni Label HomeTable a potažmo i hudební duo, dostali se svou skromností, šikovností a unikátností do různých koutů Evropy či na stránky nejčtenějších tiskovin. O jejich rostoucím úspěchu vypovídá i vyprodaný Palác Akropolis, kde před několika málo dny proběhl křest této novinky. Na rozdíl od debutu Fonók, který se inspiroval především chladnou severskou kulturou, je album HU pojato o poznání radostněji – původním záměrem dvojice bylo natočit nejveselejší album na světě.

Také o jednotlivých skladbách prohlašují, že je to třináct písní v neexistujících světových jazycích, zaslechnutých na třinácti neexistujících rozhlasových stanicích. Nejveselejší album (ať už skutečného, nebo smyšleného) světa to sice není, protože se jim do něj nakonec vkradlo i několik melancholičtějších kousků; inspirace tropy a ostrovem Reunion, na kterém DVA v rámci cestování nasávali atmosféru, z něj ovšem sálá.

Album začíná instrumentální skočnou miniaturou Animak, která je, jako i ostatní skladby na albu, mnohonásobně navrstvená. Než se totiž toto duo zavřelo do podkroví chaty U Čerta v poklidné vsi Padouchov, nahrávalo na diktafon různorodý zvukový materiál v rámci svých cestovatelských výletů. DVA nakonec použili i zvuky přímo z Padouchova, v písni Tihop je například vytvořená basa z letícího letadla, v Huhu zase z bučících krav, v Tralala je slyšet zrychlená kobylka. Další součástky skladeb jsou kromě akustických zvuků také Janův beatbox, dechové nástroje, kytara i banjo a většina písní je vyšperkovaná smyčkami z doprovodných vokálů Báry Kratochvílové. S výsledným zvukem jim pak i tentokrát pomáhal berlínský producent Jayrope.

HU zní jinak než debut – kompaktněji, bohatěji, barevněji. Přestože DVA stále přichází s novými nápady a postupy, už to takové zjevení není, protože už víme, co od nich čekat. Není to ovšem mínus, ale spíš důkaz toho, že si vytvořili speciální styl, který u nikoho jiného ani u nás, ani za hranicemi nenajdeme. I proto server Last.fm v kolonce Similar Artists doporučuje kapely z nezávislé české scény, které jsou možná spřízněné personálně nebo společným českým publikem, ale stylově se od DVA odmršťují jako magnety se stejnou polarizací.

Na HU stále najdeme pomalejší, konejšivé kousky, které připomínají ukolébavky nebo pohádky před spaním (Valibela, Tralala) a které jsme nacházeli ve Fonóku nebo Kollekt 8 – koneckonců, některé skladby jako Numie nebo Fattal pocházejí právě z této kolekce. Baltik zase náladou připomíná pohupování loďky v přístavu po západu slunce v mdlé záři blikajících světýlek. Album má ovšem pozitivní a vesměs lehce taneční náladu, která i přes své občas melancholičtější melodie (Huhu) působí rozverně a hravě. Pilotní hitovka Tatanc je jako stvořená pro rádia, Tropikal Animal zní jako volání divočiny, Hap Hej je příjemnou akustickou skladbou, která se vejde do plážové tašky.

DVA jsou jako děti, které dostaly k dispozici malířské náčiní a se svým přirozeným talentem a autentickým vnitřním světem tvoří neposkvrněné a nic nekopírující obrazy. Klidně vezmou štětec, přilepí ho na plátno, polijí ho třpytivou barvou a napíší k němu básničku v jazyce, kterému rozumí jen opice a možná první člověk na Zemi.

V devíti případech z deseti by to možná nefungovalo, Kratochvílovým to ale vychází, a i díky tomu si mohou dovolit úspěšně vystupovat u nás i po Evropě a namísto kopírování již existujících trendy stylů dál tvořit svůj pseudofolk/melancholický pop, kterému odpovídají i poetické texty (minimálně jejich český překlad). Momentálně novou desku propagují v rámci turné HU, které kromě České republiky obsáhne také Slovensko, Německo, Rakousko, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Ukrajinu a Polsko. Pražský křest proběhl v Akropoli, brněnský se uskuteční za doprovodu slovenských Longital 9. listopadu na Flédě.

DVA: HU, Indies Scope 2010.

(vyšlo v DR)

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s