Shortcuts: The Radio Dept a Phoenix


Švédská kapela The Radio Dept přes léto nelenila a přichystala pro své fanoušky nové nahrávky i podzimní evropsko-americké turné.

The Radio Dept vznikli již v roce 1995, sestava ovšem prošla výraznými změnami, než se ustálila na trojici Johan Duncanson, Martin Larsson a Daniel Tjäder. Jejich v pořadí zatím třetí album Clinging to a Scheme vyšlo letos a formace na něm utvrdila svou pozici šiřitelů příjemného houpavého dream popu, okořeněného chillwave a prvky reggae či shoegaze.
Narozdíl od jiných kapel podobného ražení se jejich texty nedotýkají jen odlehčených témat o lásce a počasí, ale nebojí se zabrousit do politiky. Nejnovějším příkladem je The New Improved Hypocrisy – tato skladba, kterou někteří znají z živých koncertů již od roku 2008, je prý útokem na švédskou vládu, kde navíc proběhnou tuto neděli volby. Skupina v textu hlásá: „Toto bude naše dědictví: Pomstychtivá populace, to je součást našeho spiknutí a naší motivace. Kdo potřebuje sjednocení, když máme izolaci?“ The New Improved Hypocrisy vyjde poprvé jako samostatný singl, je ale ovšem k dispozici ke stažení zadarmo na oficiálních stránkách kapely.

Další novinkou The Radio Dept je EP Never Follow Suit, které spatří světlo světa 9. listopadu na jejich domácím labelu Labrador. Kromě titulní skladby, která je podle jejich online ankety druhým nejoblíbenějším trackem z letošní desky, se na EP objeví dvě zbrusu nové písně (Future’s Son, Treading Lightly) a jeden remix od Pistol Disco. K témuž datu je adresováno také online stažení zdarma, kapela ovšem v budoucnu nevylučuje ani dvanáctipalcovou edici na vinylu.
Co je ale jisté, je turné, které začalo ve Španělsku a pokračuje v říjnu přes Norsko, Francii, USA a Švédsko až do Anglie. Na leden příštího roku pak The Radio Dept plánují vydat na dvou CD kolekci singlů, B-sides a raritních nahrávek.


Populární francouzská indierocková kapela Phoenix, která loni vydala závratně úspěšné album Wolfgang Amadeus Phoenix, nabízí zdarma jeho multitrackovou podobu ke zremixování.

Phoenix jsou další kapela, která upevňuje pozici francouzských hudebních uskupení a také má s nimi mnoho společného. Vznikli před jedenácti lety rozpadem krátkodobé skupiny Darlin‘, z níž další dva bývalí členové Thomas Bangalter a Guy-Manuel de Homem-Christo vzápětí zformovali taneční elektro duo Daft Punk. Poté, co Phoenix koncertovali s jemným elektronickým projektem Air, kterým také remixovali singlovou skladbu Kelly Watch the Stars, nahráli v roce 2000 své první album United.
Dodnes mají na kontě čtyři dlouhohrající alba, z nichž se některé skladby objevily ve filmu Ztraceno v překladu a oni sami v Marii Antoinettě režisérky Sophie Coppolové, partnerky zpěváka Phoenix, Thomase Marse. Zde je personální propojení ještě uzavřenější. Výše zmínění Air totiž k dalšímu filmu od Sophie Coppolové Smrt panen vytvořili celý soundtrack.

Deska Wolfgang Amadeus Phoenix, která vyšla v květnu, se stala oblíbenou u široké veřejnosti, nejen u hudebních nadšenců a odborníků. Vyhrála cenu Grammy v kategorii Nejlepší alternativní album, singly z ní zazněly nejen v různých seriálech a reklamách, ale například v trailerech filmů Alenka v říši divů nebo New Yorku, miluji tě a také se stala jednou z nejvíce remixovaných nahrávek minulého roku. Phoenix, kteří právě koncertují ve Spojených státech v rámci turné, se rozhodli vydat multitrackovou podobu tohoto alba. Chtějí se tak odvděčit fanouškům za podporu a zkrátit jim dlouhou chvíli při čekání na další desku. „Chceme Vám poděkovat několika dárky před naším na nějakou dobu posledním vystoupením v Americe. (Nikdy nevíte, jak dlouho bude trvat nahrát další album),“ vzkazuje kapela na svém oficiálním webu. Datum vydání této nadcházející novinky je tedy zatím s otazníkem. Multitracková podoba Wolfgang Amadeus Phoenix je volně ke stažení zde.

(vyšlo v DR oboje)

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s