Jarní Stimul pokračuje – Venetian Snares, Radian

Nevím, kdy mi učarovali Radian, každopádně od tý doby miluju jeřáby.

Radian - Juxtaposition

Do pražské Archy v rámci festivalu Stimul, jehož tvůrci nedávno vyrobili patrně největší hudební plakát v Česku, se jako další ze zvučných jmen sejdou dva rytmické protipóly elektronické hudby – breakcorový maniak Venetian Snares a rytmická trojice Radian.

Přestože se tento v počítačových programech tvořící Kanaďan jmenuje Aaron Funk, k funkové hudbě má skutečně daleko. Jako Venetian Snares začal sám na vlastním labelu vydávat kazety již od roku 1992, oficiálně mu první nahrávky jako Eat Shit and Die vyšly až o šest let později.

Raggajungle a přilehlé žánry ve svém počítači smíchal a zrychlil tak zběsile, že z původních smyček se stalo torzo a dostal se k branám syrového a extrémního breakcoru. Sám do něj ale zasahuje jinými žánry a nebojí se ničeho, ani klasické hudby; proto sám sebe nazývá spíše surrealistou.

Díky jeho neuvěřitelné energii, se kterou přichází vždy s novým a neokoukaným, kulometně agresivním materiálem, mu vyšla přehršel nahrávek u množství vydavatelství jako Hymen či Sublight Records, nejvíce ale vydává pod Planet Mu, u kterého má na kontě 13 dlouhohrajících desek, včetně loňské Filth.

Trio Radian z Rakouska je neméně pozoruhodným svým hudebním zasazením – přestože tvoří především abstraktní elektronickou hudbu, kde se vynořují a zase utápí ručně nahrané i syntetické zvuky, jejich poznávacím znamením jsou přesné, pravidelné bicí Martina Brandlmayre. Ten svou virtuozitu využívá k citlivému podkladu k industriálním zvukům i jako pevnou a údernou rytmickou podporu.

Kromě bicích Brandlmayre ovládá i vibrafon a programování sekvenceru a sampleru; další členové John Norman a Stefan Németh využívají kytaru, syntezátory a baskytaru. Jejich na zvuky bohatými skladbami se prolínají ozvěny IDM, noise, abstraktního minimalismu i mikrosamplingu v jeden působivý, urbanistický, něžně-hrubý celek. To ostatně dokazují jejich desky včetně poslední, hlučnější Chymeric.

Stimul uvádí: Venetian Snares a Radian
15. 5. 2010 od 20:00
Divadlo Archa, Na Poříčí 26, Praha

(Vyšlo v DR)

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s