Videos: Black ladies who rule nowadays

Všude se objevující Beyoncé, útlou rychlokvašku Rihannu i silikonovou manekýnu Janet Jackson necháme stranou. Nepokoušejte se mě nařknout z rasismu, níže vypsaní styly hudby ale dělají spíše (a většinou lépe) černé zpěvačky/ rapperky. V neo-soulu (kombinujícího starý sedmdesátkový soul s funkem či hip hopem) se svými procítěnými vokály dotýkají ciltivých částí posluchačova ucha i duše, v grimu a hip hopu vás sejmou drsně osobními či chladně pravdivými texty a dunivými beaty. Jedna hraje brilantně na klavír, jinou žalují za obnažování ve videoklipech, další přezdívají „britská odpověď na Nicki Minaj“. Seznamte se se současnými hudebnicemi, které jsou špičky ve svém oboru.

Erykah Badu – Window Seat

O Eryce jsem nedávno psala v souvislosti s novým singlem Window Seat. K tomuto singlu natočila video s hudebním odkazem na punkovou dvojici Matt and Kim, která se jednou obnažila na Times Square pro singl Lessons Learned.
Pro připomenutí této svérázné zpěvačky je důležitých několik základních bodů: Pochází z Texasu, debut Baduizm vyšel v roce 1997 a již na něm částečně definovala styl neo-soul, jehož je dodnes jedna z nejvíce signifikantních představitelek. Je známá nejen pro své obří afro, které často schovává do šátku, ale zejména pro svůj subtilní nakřáplý hlas a velmi osobní přístup k tvorbě, kde se vyzpívává nejen ze svých lásek, ale i společenských témat, která jí leží v žaludku.
K tomu se váže i videoklip ke skladbě Window Seat z čerstvého alba New Amerykah Part Two: Return of the Ankh. Erykah se prochází po ulici a postupně ze sebe shazuje oblečení, až zůstane úplně nahá. V tom okamžiku ji neznámý atentátník sestřelí a ona padne na chodník, do čehož její hlas pronese monolog, navážející se do stádnosti a potlačování individualismu. V jejím případě tedy rozhodně nejde o lascivitu či podbízivost obnažením svého těla, tolik příznačnou pro množství například RnB zpěvaček. Z tvorby Eryky Badu je naopak čitelná vznešenost, ženskost a zralost.


No.lay – Unorthodox Daughter

Londýnská undergroundová grime/hip hop scéna je bublající kotel talentů a před nedávnem z ní jako neřízená střela vyletěla Sarah Young neboli No.lay. Hudbu tvořila od sedmi let, v roce 2003 začínala veřejně s rapem jako součást projektu Unorthodox.
První vinylový dvanáctipalec i album vydala už v roce 2004, cesta nahoru jí ale zabrala dalších několik let a nahrávek. S loňským dvojalbem Better Than Heavy, vydaném na Wall of Sound, se napevno zasadila do úrodné půdy londýnského grime a svůj všestranný talent potvrdila svou troškou do mlýna na letošní kompilaci Crack House! od DJe Zinca.
Od malička tíhla k poezii a mluvenému slovu, i přes počáteční posměch tedy vytrvale „plivala“ do mikrofonu a nyní je na seznamu nejlepších textařek. „Nikdo mě dřív nebral vážně, dokud jsem neotevřela pusu. Setkávala jsem se s množstvím pochybností. Tehdy to bylo těžké, ale jakmile jsem mohla říct svoje, cítila jsem, jakoby se země zastavila. Stačilo říct jeden verš a mohli jste slyšet spadnout špendlíkovou hlavičku, protože tohle nikdo nečekal.“ Její těžkotonážní flow, syrový hlas a závratné tempo vypálily díru do hlavy nejednomu neoblomnému gangsta rapperovi. Je bez debat, že o No.lay ještě uslyšíme.


Alicia Keys featuring Jay-Z – Empire State of Mind

„I was thinking ‚bout Alicia Keys, I couldn’t keep from crying/ While she was born in Hell’s Kitchen, I was livin‘ down the line/ I’m wondering where in the world Alicia Keys could be, I been looking for her even clear through Tennessee“. Takto o Alicie Keys jako o jedné z mála současných hudebnic/ků zpívá Bob Dylan. Otec, původem z Jamajky, je s matkou (Irko-Italkou) opustil, když byla Alicia ještě malá. Matka ji nicméně podporovala v hudební kariéře a klasické hře na klavír.
Debut Songs in A Minor ji vyšel v roce 2001 a okamžitě se stal hitem a získal pět cen Grammy. Následující alba The Diary of Alicia Keys a As I Am mají, co se popularity týče, ještě vzestupnou tendenci. Dohromady nasbírala Alicia děvet cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award, nehledě na prvenství v žebříčcích a 28 miliónech prodaných alb. Tuto nebývalou a zezačátku prudkou popularitu lze přičíst několika faktorům. Kromě určitě profesionální propagace jde o spojení upřímnosti a otevřenosti, s jakou Alicia vstoupila do světa show businessu a namísto hlubokého výstřihu, naleštěných šperků a bezduchých promenádování ve videoklipech ukazovala obrazy ze života – dívku, která jde navštívit přítele do vězení, osamělou přítelkyni, která čeká doma na partnera, plachou zaměstnankyni kavárny, která se zamiluje do muže, který si vždy objedná horkou čokoládu.
Do toho jsou její skladby bohaté na přechody a melodie (vliv klasické hudby a jazzu) a zároveň zahalené soulovým závojem. Různorodé hudební podklady doplňuje její excelentní hra na klavír, který s sebou nosí i na koncerty. Je také známá filantropka, podporující nejen Afriku, ale nedávno i Haiti. V hitové skladbě Empire State of Mind z jejího loňského alba Element of Freedom, které poskytla zdarma ke stažení na Facebooku, hostuje jeden z nejoblíbenějších současných rapperů vůbec – Jay-Z.

Nneka – Heartbeat

Tato vyhublá slečna s kudrnatou čupřinou se nejraději obléká do mužského oblečení a i přes svůj roztomilý kukuč je ze všech jmenovaných dam nejvíce politicky angažovaná. Narodila se v Nigérii tamějšímu otci z kmene Igbo a německé matce.
Až do osmnácti let vyrůstala v regionu Delta v Nigérii, poté odjela do Hamburku. Tam začala spolupracovat s DJem Farhotem na hip hopových tracích, pořádně na sebe ale upozornila až v roce 2004, kdy byla předkapelou dancehall hvězdě Seanu Paulovi. Debut Victim of Truth vyšel o rok později a kromě několika evropských států vyšel i v Japonsku a rodné Nigérii.
Po turné a pendlování mezi Evropou a Afrikou vydala o tři roky později druhé album No Longer At Ease, více zaměřené na politiku a kriticky mapující život v Deltě. Zahrála si s vícero významnými hudebníky a loni na podzim poprvé objela Spojené státy. Letos jí tam jako první nahrávka vyšlo nové album Concrete Jungle, pojmenované podle jedné skladby Boba Marleyho. S ním má společné nejen vlivy reggae, ale také jednoduché, přímé texty odkazující na sociální problémy a chudobu jejich rodišť.

Leela James – It’s A Man’s Man’s Man’s World

Leela James, stejně jako Keys nebo Nneka narozená v roce 1983, ze všech dam nejvíc odkazuje na minulost a starý, hutný a procítěný soul. Inspirací je jí zlatá éra vydavatelství Motown a umělci jako Stevie Wonder, Marvin Gaye nebo James Brown, za což může její otec, který vlastní rozsáhlou sbírku soulových a RnB nahrávek z šedesátých a sedmdesátých let.
Ona sama bývá přirovnávaná například k Arethě Franklin. Její sladkobolné lovesongy i taneční funkové skladby podepřené doprovodnými vokály a dechovou sekcí mají autentickou patinu zaprášených funkových desek. Starý hudební svět je jí milejší i svou přímočarou radostí z hudby a přestože si vliv bere i ze současného RnB, odsuzuje jeho tíhnutí k materialismu.
Hrála například po boku Black Eyed Peas nebo Macy Grey a vydala za pět let tři alba – poslední s příhodným názvem My Soul letos na jaře. „Chci, aby má hudba byla víc, než jen dobrá hudba. Ráda bych oponovala tomu, co se dnes považuje za RnB. Chci vrátit zpět dobré texty a opravdový zpěv, který chytne lidi za srdce a melodie, které lidem přilnou k hrudi a oživí jejich duše.“

Vyšlo v (samozřejmě podivně osekané verzi) DR.

Reklamy

2 thoughts on “Videos: Black ladies who rule nowadays

  1. Tvoje clanky (citam ich na DR) su vynikajuce, tento tiez. Vdaka! Len jedna poznamka: Alicia Keys asi nemala zavideniahodne detstvo, ale Hell’s Kitchen je stvrt v New Yorku. Podla wikipedie sa tam Alicia Keys narodila, tak by som za tym Dylanovym versom nehladala nic viac.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s