Die Antwoord

Prvního února se na hudebním poli stalo to, co je dnes možné jen díky internetu – jihoafrická trojice Die Antwoord se stala doslova přes noc senzací a jejich neurvalý rave-rap zamotal lidem hlavu.

Kapské město bylo založeno v sedmnáctém století Nizozemci, byli sem zavlečeni otroci z Indie či Malajsie, nakrátko jej obsadili Britové. Výsledným jazykem je afrikánština, směsice jak evropských, tak domorodých jazyků. Zní nám exoticky, přesto povědomě. Ve své domovině je vedle angličtiny nejpoužívanějším jazykem, ve světě se z afrikánštiny běžně používá slovo apartheid aneb rasová segregace. Dnes letí zeměkoulí nově ještě jeden afrikánský termín: Die Antwoord.

Sám Ninja – lídr této party – o sobě prohlašuje, že je bílý, barevný, Angličan, Afrikánec, Xhosa, Zulu, Watookal – různí lidé v jedné osobě. Vypadá ale spíše jako vězeňský utečenec s účesem připomínajícím slavnou Stolovou horu. Je totiž celý potetovaný drobnými nápisy jako „Fakt moudrý“ nebo „Žena je nebezpečnější než nabitá pistole“ a samozřejmě nechybí jména členů The Antwoord – drobné blondýny s hlasem komiksové postavy Yo-landi Vi$$er a olbřímího introverta DJ Hi-Teka.

Původ obhroublých, přesto vtipných textů a celkové image kapely hledejme spíše v ulicích chudších čtvrtí než v nablýskaných turistických areálech. Tam se mísí lidé nejrůznějších ras, jejich kultury a příběhy (a také se otáčí drogová mafie a šíří virus HIV) a tečou hudební proudy. Také tudy jezdí spousta taxíků, které jsou Ninjovou údajně největší inspirací, protože z nich neustále vyhrává starý dobrý rave. Proto jejich styl pojmenovávají zef rave-rap. Proč „zef“?

Zef je podle Ninjových slov „naše příchuť, znamená to zkurveně hustý. Ale ještě hustější než zkurveně hustý. (…) Zef je v podstatě ultimátní styl.“ Termín zef podle jiných zdrojů pochází z afrikánského blogu Wat Ky Jy, který zveřejnil i Zef slovník, plný vulgárních výrazů. Blog Wat Ky Jy je prý jeden z důvodů, proč Die Antwoord vznikli, i když to nikdy blíže nespecifikovali. Podle The Guardian je zef-rap styl, který vznikl v drsném prostředí sídlišť a příměstských čtvrtích, hustěji obydlených barevnou částí populace.

Ninja je tedy hlavní mluvčí a frontman této kapely, kterou založil v roce 2009, má za sebou ovšem jako veterán jihoafrické rapové scény poměrně dlouhou hudební historii. Pravým jménem Watkin Tudor Jones neboli Waddy byl v polovině devadesátých let členem Original Evergreens neboli „jihoafrických Cypress Hill“.

Později ale odešel prozkoumávat konceptuálnější půdu do hip-trip-hopového projektu Max Normal TV (MNTV), který je popsán jako audiovizuální jednotka, vytvořená pro šíření vibračních frekvencí posluchače nebo diváka, mísící rap s jazzem i elektronikou. Waddy byl v Max Normal jako zpěvák jediný, spolu s ním v kapele působili Mark Buchanan (baskytara, elektrická kytara), Sean Ou Tim (bicí, klávesy, sampler) a Simon „Sibot“ Ringrose (gramofony, vokály).

Poté, co se kapela rozpadla, založil se Sibotem undergroundovou konceptuální kapelu The Cinstructs Corporations, která měla asi roční životnost a vydala jediné album The Ziggurat, ke kterému ovšem vyšla i téměř devadesátistránková kniha v pevné vazbě, obsahující sci-fi hip hopový příběh od Waddyho, ilustrace Nikhila Singha, soundtrack ke knize, kde Waddy zastupuje množství postav a prázdné CD s instrukcemi, kde a jak si stáhnout jejich další album, které si na ono CD mají fanoušci následně vypálit.

Jejich poslední projekt se Sibotem byla další jepičí kapela The Fucknrad, která vydala album MC Totally Rad And DJ Fuck Are Fucknrad. Waddy aka Ninja je tedy chameleon, satirický multimediální umělec, který má kulometný spád a peprné texty plné arogantních frází s humorným podtextem.

Yo-landi aneb Rich Bitch je Ninjova dlouholetá přítelkyně a asistentka, která s ním působila v Max Normal TV, tehdy ještě jako Anica The Snuffling. Na internetu jsou informace o jejím manželství s Ninjou a jejich dceři, na oficiálních stránkách Die Antwoord to ale popírají. Ne že by to bylo nějak zvlášť důležité, ale je to takový malý důkaz toho, že Die Antwoord, jako další projekt Waddyho a Yo-landi, je na jednu stranu profesionálně a precizně provedený, na druhou stranu, stejně jako Max Normal.TV, zavání lehkou fabulací.

DJ Hi-Tek jako třetí stálý člen se drží v pozadí, na svém počítači tvoří řízné a ravem ovlivněné beaty, které perfektně korespondují s agresivním rapem obou výše jmenovaných členů a Yo-landiným dívčím zpěvem. Dále s nimi příležitostně vystupují a spolupracují například Jack Parrow, hvězda snore-rapu a autor hitu Cooler As Ekke, nebo promimentní jihoafrický umělec a DJ Leon Botha postižený progerií, jehož můžete vidět i ve videoklipu Wat Pomp.

Důvodů, proč se tak rychle a najednou rozšířili jako internetový virus, může být více. Symbolizují postmoderní či chcete-li současné trendy míchání stylů. A není to jen mix kultur a původů, o němž mluví zejména Ninja.

Například image. Ve svém videu na skladbu Zef Side kombinují trenýrky se známým přebalem alba Dark Side of the Moon od Pink Floyd, punkový a oldschool hip hop účes, turistický šátek s marihuanou, třpytivé stíny, trika se slavným wrestlerem Batistou a symbol jin jang. Míchají sprostý pouliční slang, RnB zpěv, taneční a energické rave beaty s houpavými hip hopovými spodky, bojovný ninja rap s gangsta stylem a úsměvem plným zlatých zubů.

Obsahují tolik různých a silných atributů, že každý si přijde na své. Zároveň je zábavné pozorovat způsob, jakým všechny tyto prvky propojují a působí jako celek. Jsou na pohled divocí, za celou kapelou ovšem stojí zkušení hudebníci a umělci, kteří se drží hesla DIY a sami si dělají videa, fotografie i produkci.

Posouvají hip hop, který si již dnes žije vlastním životem, zase do jiné úrovně, která je zábavná a zároveň autentická. Dále přibližují scénu, o kterou v Americe a Evropě zase takový zájem nebyl, a tím otevírají cesty dalším projektům i akcím, které mohou být i přes svou kvalitu či originalitu za oceánem neprozkoumanou půdou.

Loni vydali zadarmo album $O$, letos chystají vydat rozšířenou edici s DVD a knihou s fotografiemi temného surrealisty Rogera Ballena. Druhé album, na kterém právě pracují, se bude jmenovat Ten$ion – to chtějí více pojmout jako průvodce Jižní Afrikou a bude z 95 % v angličtině. Momentálně plánují turné po Americe i Evropě, včetně dubnového festivalu Printemps de Bourges Festival.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s