Gorilazz feat. Snoop Dogg? Where is your god now?

Hodně dlouho jsem bloumala, jaká bude analýza dnešního týdne. A potom jsem zjistila, že opice budou zpátky! Čtěte tady nebo tady:

Osmého března by mělo vyjít po pětileté odmlce třetí studiové album anglické kapely Gorillaz, nejúspěšnější fiktivní skupiny na světě. Ponese název Plastic Beach a podle slov Damona Albarna se bude jednat o jejich nejpopovější album.

Damon Albarn (Blur) a Jamie Hewlett (komiks Tank Girl) byli jako Beavis a Butthead, akorát už ne v devadesátých letech. Jako spolubydlící totiž trávili hodně času sledováním MTV, kterou rádi častovali jízlivými komentáři. Protože byli z této stanice a propagace prázdných a netalentovaných idolů na plakáty navýsost znechucení, vymysleli lákavý koncept.

S heslem a pozdější viralovou kampaní „Reject False Icons“ (Pryč s falešnými idoly), vytvořili fiktivní animovanou kapelu, složenou ze čtyř členů: naivního frontmana 2-D, zkaženého basáka Murdoca, hiphopového bubeníka Russela a japonské kytaristky Noodle. Všem členům i kapele jako takové vymysleli lákavé pozadí plné absurdních historek a vzájemných vztahů včetně bydlení ve velkém nahrávacím studiu Kong, čímž byl reklamní tah dovršen.

Někdo by si z toho udělal jen žertík na pár dní nebo jeden singl. Damon Albarn je ale Damon Albarn – tedy hyperaktivní, talentovaný a odvážný hudebník, který po odmlce s Blur potřeboval ventilovat svůj tvůrčí přetlak a Gorillaz byly ideální příležitost.

Albarn je totiž jediným stálým hudebním členem kapely. Blur jinak stojí kromě jeho nápadů a schopnosti hrát na množství nástrojů hlavně na externích spolupracích. Hned ve svých začátcích spolupracovali s Deltron 3030, posly futuristického hiphopu. Jejich první EP Tomorrow Comes Today z roku 2000 bylo předmětem debat spíše v rámci undergroundové scény, než že by předznamenalo budoucí komerční úspěchy.

Tíživá atmosféra a houpavé bicí ale naznačují jeden z oblíbených prvků jejich pozdějších skladeb, přestože se u nich dostalo na propojení všeho možného, včetně hiphopu, reggae či kubánských rytmů. Singl Cling Eastwood vydaný o rok později zazářil mnohem jasněji a často se pouštěl přesně v oné jámě lvové – na MTV.

Tyhle jejich "momentky" mě baví

Do ironického a ponurého animovaného videoklipu ze hřbitova, mimo jiné parodující Michaela Jacksona, se zakoukala spousta diváků, stejně jako do následujících singlových – Rock The House, 19-2000 a Tomorrow Comes Today. Eponymní album vydané téhož roku prorazilo i v Americe.

Koncem roku 2001 vydali skladbu, vztahující se k tragické události z 11. září neboli 911, na které spolupracoval Eminemův kolega D12 a frontman 2tone kapely The Specials Terry Hall. V roce 2002 vydali kompilaci prozatím nevydaných skladeb s názvem G-Sides a poprvé se představili živě na BRIT Awards. Dilema ilustrovaných postav a živé performance vyřešili elegantně 3D projekcemi a stínohrou přes plátno a byli nominováni celkem šestkrát. Tehdy ještě nevyhráli ani jednou.

Gorillaz to ale ani v nejmenším nevadilo a vydali ještě toho roku CD s dubovými remixy skladeb z jejich debutu, které měly na svědomí Spacemonkeyz. Koncem roku navíc vyšlo DVD Phase One: Celebrity Take Down, které obsahovalo video, dokument a bylo celé prodchnuté designem jejich tehdejších webových stránek, kde si návštěvníci mohli prohlížet celé studio Kong nebo třeba hrát hry. Dnes už jejich web nefunguje v takové míře a přesunul se spíše na sociální weby, některé hry si lze zahrát i dnes.

Rok po vydání zatím posledního alba Blur Think Tank zveřejnili Gorillaz nové video Rock It, které pomalu ohlašovalo další album. V rámci příprav této desky rozjeli kampaň s názvem Search for a Star, kdy jim fanoušci mohli poslat jakýkoliv minutový materiál s tím, že vítěz se bude podílet na jedné z jejich skladeb a dokonce bude mít v Kong studiu svůj vlastní pokoj.

Tento tah krásně zapadá do jejich veřejné kritiky ve stylu „Když může být v televizi kdejaký samozvaný umělec – ňouma, proč by tam nemohl být náš fanoušek“. Pilotní singl z jejich druhé desky Demon Days, vydané roku 2005, je Feel Good Inc., jeden z největších hitů Gorillaz. Basová linka, svižné bicí a střídání rapu se zpěvným refrénem se podařilo sladit do chytlavé a podmanivé podoby a singl se umístil druhý v Británii, čtrnáctý v Americe a dlouho se držel vysoko.

Další singly, DARE a Dirty Harry byly také úspěšné a celé album Demon Days stihlo být dodnes platinové pětkrát v Británii, dvakrát v Americe a třikrát v Austrálii. A není to jen tím, že by měli konzervativní fanoušky, kteří poslouchají CD namísto mp3. V roce 2005 také několikrát vystoupili za pomocí nové technologie, díky kterým se z kreslených postav staly 3D hologramy, které působily (na kreslené postavy) autenticky. Plánované turné na roky 2007 a 2008 se ale muselo kvůli vysoké technické i finanční náročnosti zrušit.

Poté, co vydali pár doplňkových edicí k Demon Days byla k dispozici i hra do mobilních telefonů nazvaná GES neboli Gorillaz Entertainment System. Další studiové album zatím nevyšlo, ovšem Gorillaz zůstali stále aktivní. V roce 2006 vydali druhé DVD s názvem Phase Two: Slowboat to Hades a následovala biografie Rise of the Ogre, o rok později pak další sbírku nevydaných skladeb a remixů s názvem D-Sides. Dlouhou dobu také mluvili o natáčení celovečerního filmu, kde by členové Gorillaz hráli zcela nové postavy.

Nové studiové album Plastic Beach vyjde 8. března tohoto roku. Budou na něm slyšet například Snoop Dogg, Mos Def, Little Dragn nebo Lou Reed. Od včerejška je na oficiálním i fanouškovském webu ke stažení  pilotní singl Stylo.
Tracklist alba:

„Orchestral Intro (featuring Sinfonia ViVA)“
„Welcome To The World Of The Plastic Beach (feat. Snoop Dogg & Hypnotic Brass Ensemble)“
„White Flag (feat. Kano, Bashy & The National Orchestra For Arabic Music)“
„Rhinestone Eyes“
„Stylo (feat. Bobby Womack & Mos Def)“
„Superfast Jellyfish (feat. Gruff Rhys & De La Soul)“
„Empire Ants (feat. Little Dragon)“
„Glitter Freeze (feat. Mark E Smith)“
„Some Kind Of Nature (feat. Lou Reed)“
„On Melancholy Hill“
„Broken“
„Sweepstakes (feat. Mos Def & Hypnotic Brass Ensemble)“
„Plastic Beach (feat. Mick Jones & Paul Simonon)“
„To Binge (feat. Little Dragon)“
„Cloud Of Unknowing (feat. Bobby Womack and Sinfonia ViVA)“
„Pirate Jet“

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s