Dan Deacon – Woof Woof + profil

Dan Deacon a Showbeast spolu mají nové video k Deaconově skladbě Woof Woof z posledního alba Bromst. Je tam všechno – zvířecí převleky, kouzelný prášek, pošťák, šikana i narozeninový dort. Trvá bez vteřiny 11 minut – čili ideání na sledování při ranním snídání čokapiků s mlékem.


Při té příležitosti sem dám i jeho profil, který jsem psala loni pro rave.cz:

Babičko, proč máš tak velké oči?

Mohli byste tipovat nějaký druh psychedelické drogy, ale možná za to můžou jen ty jeho obří červené brýle. Každopádně se s Danem nemáte čeho bát, když vás vezme za ruku na procházku svým křiklavým pohádkovým světem, kde Frodo Pytlík potkává Spidermana (a možná, že i Hoffmana).

Dan Deacon se narodil 28. srpna roku 1981 v městě s příhodným názvem Babylon ve státě New York. Poté, co v devadesátých letech stál v čele ska kapely Channel 59, vystudoval kompozici elektroakustické a počítačové hudby na univerzitě Purchase. Tam také hrál v mnoha hudebních kapelách a projektech (včetně vytrubování na tubu v Langhorne Slim a brnkání na kytaru v grindcore skupině Rated R). V čase studií mu roku 2003 vyšla dvě první alba, Meetle Mice (které ještě vytvářel ve Fruity Loops a Sound Forge) a Silly Hat VS Eagle Hat (kde experimentuje se samply), obě na Standart Oil Records. Jednalo se o nahrávky živých, vesměs instrumentálních vystoupení a různé útržky počítačových kompozic, kde uplatňoval zkušenosti z univerzity.

Téhož roku vydal ještě další releasy. V třičtvrtěhodinovém setu Green Cobra is Awesome VS The Sun si pohrává se sinusovými vlnami a Goose On the Loose je hodinová improvizace na generátor Wavetek 180 propojený s pedály a dalšími mašinkami. Rozdělil ji na čtrnáct skladeb, které tudíž mohl obdařit čtrnácti přihlouplými, ale vtipnými názvy, což je podle jeho slov jeho nejoblíbenější činnost. Roku 2004 se díky svým přátelům přestěhoval do Baltimore a založil umělecko-hudební kolektiv Wham City. Tehdy kromě toho, že jako správný skladatel psal partitury pro orchestr či smyčcové kvarteto taky vydal Twacky Cats na Comfort Stamp Recordings, což je sbírka demo verzí jeho pozdějších slavných skladeb, několika počítačových kousků a kompozic.

Roku 2006 přichází s albem Acorn Master, které už se dostalo na 162. místo toho nejlepšího v rádiu CMJ a je plné hyperaktivní imaginace, stejně jako její přebal přeplněný nejrůznějšími hračkami. Více na něm uplatňuje svůj později tak specifický lo-fi zvuk starého casia se synťákovými a místy 8-bitovými pazvuky. Následuje přelomové album Spiderman of the Rings (Carpark Records). Podíl na jeho úspěšnosti má i Pitchfork, který ho zařadil na 24. místo ve výběrů Top 50 za rok 2007, přestože je deska zvukově díky skromným podmínkám Wham Colectivu roztomile nekvalitní. Deacon vzal digitální zvukové vlny, nasekal je, vytahal, upekl a posypal lentilkami. Barevný gejzír elektronických proudů, pomalé psychedelické pasáže a průvod Disneyho postaviček donutilo ke škubavým tanečním pohybům, či alespoň přešlapování, snad i největšího ajťáka.

Letos vydal další pecku, Bromst, která byla přijata všemi již s důvěrně otevřenou náručí a posluchači ji nadšeně pouštěli do svých příbytků, aby si zaskákali na gauči i zabloumali v houpacím křesle. Bromst totiž využívá i akustické nástroje a kromě skočných, resp. šílených tanečních hitů obsahuje i vážnější, pozvolnější skladby. Živě byla deska prezentována čtrnáctičlenným souborem, což se lišilo od předchozích Deaconových koncertů. Je totiž znám především pro koncertní šílenství, kdy tenhle Rumcajs poskakuje zásadně v publiku a kromě toho, že všichni tančí a baví se, jako by to bylo naposled, s nimi Dan hraje hry a aktivně je zapojuje. Co říci k tomuto elektronickému čarodějovi na závěr.. Stejně jako té psychedelické drogy se ho můžete lehce předávkovat. Ale s větší pravděpodobností si na něm vytvoříte závislost.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s