Už Peťo Tázok nieje to, čo kedysi?

Psala jsem rozšířenou verzi do Referenda a dávám ji i sem, ale původní neupravenou. Tak.

Protože čo byste čakali od baby, čo počúva ujebaného Tázoka?

Peťo Tázok je bezesporu nejoriginálnější současný slovenský MC, sonda do životů zhrzených lidí z jeho fiktivního města VP84, o kterých skládá texty silné a hořkosladké jako černá káva. K rapu se dostal v deseti letech, vyrůstal na klasikách jako 2Pac, GangStarr nebo WU Tang Clan. Pod přezdívkou Bene měl úspěšný projekt Modré Hory s MC Lyrikem, který začal díky jejich první společné skladbě o osudové ženě. Roku 2006 se dal dohromady s DJem, hyperaktivním producentem a hybatelem labelu Surreal Madrid – Karaoke Tundrou, který jde se svými nasamplovanými hororovými soundtracky i minimalistickými Tázokovi hudebně naproti a dohromady se perfektně doplňují. Po EP „VP 84“ vydali loni na labelu BigBoss album s názvem „Album“ s množstvím krátkých, ale výživných skladeb, ze kterých mistrnně podaným jazykem čiší temná atmosféra a beznaděj skrze osudy smyšlených postav jako Laco Žralok či Zdeno Ibalgin. Nedávno jim vyšla nová deska „Neuveritelne smutný album“ vydaná na Starcastic Records, která čtyř novinek obsahuje remixy předchozího alba od umělců jako Ježíš táhne na Berlín, DVA nebo Sporto. Pokřtí ji 21. 1. v klubu 007, kde vystoupí společně s filadelfským projektem Lushlife a poté album představí 23. 1. v Brně na Itch My Hahaha po boku Clarka a dalších.

Friday: Nedávno jsi vydal s kolegou Karaoke Tundrou Neuveritel´ne smutný album, na kterém se kromě čtyř nových skladeb objevily převážně remixy vašich skladeb od interpretů jako Ježíš táhne na Berlín, DVA nebo Sporto. S Ježíšem jste vystupovali, takže zde je spojitost jasná. Podle čeho jste si ale vybírali ostatní interprety? Ozývali se vám sami?

Peťo Tázok: Remixy mal na starosti Karaoke Tundra. On vyberal a oslovoval producentov. A v prípade, že remix sa nám nehodil na Neuveriteľne smutný album, tak taktiež to bol on, kto to musel oznámiť producentovi. A to bola asi najťažšia časť jeho práce (smích).

Friday: A jak jsi spokojený s jejich výsledky? A jaký máš feedback od jiných?

Peťo Tázok: Remixy sa vydarili. I keď remixovať Karaokeho beaty je náročná vec. Viem to, lebo Karaoke je Karaoke. A je len jeden.

Pár dní dozadu som si s odstupom vypočul celý „Neuveriteľne smutný album“ a páčil sa mi. Bolo to fajn a aj zvláštne počuť seba, v nových hudbách a občas v nových významoch. Všetci dobre zrobili a som im vďačný, že išli do toho. Ďakujem.

Friday: Ocitnou se čtyři nové tracky i na příštím albu, pokud se chystá? Bude koncepčně navazovat na předchozí témata?

Peťo Tázok: Na novom albume začneme robiť približne vo februári / v marci. To je únor a březen. Názvy vašich mesiacov ma asi nikdy neprestanú desiť. Neviem ich doteraz. (smích). Koncept je už vymyslený, znova chceme priniesť niečo nové a dúfame, že sa nám to podarí. Tie 4 nové tracky, ktoré sa nachádzajú na Neuveriteľne smutnom albume nevznikli pre nadchádzajúci album, ale môže sa stať, že sa tam ocitnú. Necháme sa prekvapiť.

Friday: Proč album nevyšlo u Big Boss, ale u Starcastic?

Peťo Tázok: Deadred / Starcastic sa ponúkli, že by to vydali a my sme boli radi. Cením si ich robotu a som rád, že máme spoluprácu aj s nimi. Snáď aj oni to vidia podobne.

Friday: Co Vás vůbec s Karaoke Tundrou svedlo dohromady? Jak na deskách, tak živých vystoupeních tvoříte organický celek, jako byste na sebe byli napojení…

Peťo Tázok: S Karaokem som sa zoznámil v roku 2005. Ou, už je to 5 bláznivých rokov. Pamätám si to, ako by to bolo pred týždňom, keď som mu asi 2 mesiace po našom prvom stretnutí posielal nesmelý mail, že či mi nechce produkovať jednu skladbu. A on do toho išiel. Šialenec. Kebyže viem, čo nás všetko čaká, tak by som si vtedy istotne zopakoval repliku Humphrey Bogarta z Casablancy, že „I think this is the beginning of a beautiful friendship“ a neklamal by som.

Friday: Kdo spolupracoval na vašem posledním videu na Patriarchát? Chystáte natočit další videoklip?

Peťo Tázok: Patriarchát. No-budgetový klip. Haha. Robili ho traja ľudia. Ormos, Tomáš Juríčeka Peter Košťál. A pred kamerou som šaškoval ja a Karaoke. Ďakujeme im. Video riešime ako posledné a občas vôbec. No ak nás niekto osloví a nás osloví to, čo robí on, tak do toho ideme.

Friday: Od výstřední image s leopardím kožichem a motorkářskou helmou ses dostal k serióznějšímu intelektuálovi s apartní čepičkou. Zahodils propriety, abys dostal do popředí hudbu, nebo proč?

Peťo Tázok: Serióznejší intelektuál. Preboha, to snáď nie. Diss týždňa.

Kožuch, helma a tričko Kill Bill, to boli naše prvé fotky k EP „VP84“. Nezahodil som nič, svetríky som nosil aj vtedy aj teraz. To boli fotky. Svetrík je movement. A v kožuchu by mi bolo teplo na stage-i a v helme by som nepočul odposluchy, som si istý.

Friday: Tvé fiktivní město VP84, kolem kterého se točí tvoje texty, je plné příběhů a postav. Ty sám působíš jako vypravěč, pozorovatel, interpret těchto životních příběhů a situací. Jak vznikl nápad vycházet z předobrazu města? Reflektuješ v něm vlastní pocity a vjemy z tvého okolí, nebo je to spíše tragická vize velkoměstské budoucnosti?

Peťo Tázok: VP84 som bral vždy ako malomesto, kde pozná každý každého a ak nebodaj niekto niekoho nepozná, tak o ňom už istotne počul. Peťo Tázok je vymyslený, on nemohol žiť vo Vranove alebo v Kysaku, nie. On žije vo VP84. Je jedno, či mu je tam dobre, on tam proste patrí.

Friday: Která postava z VP84 je ti nejbližší a proč?

Peťo Tázok: Laco Žralok. Lebo bol prvý. No homo.

Friday: Alespoň v některých skladbách působí tvůj projekt s Lyrikem Modré hory odlehčeněji, optimističtěji (např. Mezi letom a zimou). Je to vlivem Lyrika, nebo nechceš jako Peťo Tázok zacházet do méně zakalených a studených vod?

Peťo Tázok: Modré hory nie sú smutný projekt. Mali sme pár skladieb, ktoré mohli vyznieť smutne, ale to nebol zámer. Bene a Lyrik sú veselí ľudia. Peťo Tázok je iný, je to iný svet. A nechcem miešať dva rozličné svety, nepatrí sa to.

Friday: Při jaké příležitosti sis naposledy od srdce zanadával?

Peťo Tázok: Rok 2010 začal zvláštne pre Slovensko. Chlapci poslali výbušninu do Dublinu, koktali na tlačovkách a zahmlievali, jáj a ešte oprášili telefax a angličtinu, iní chlapci zas blokovali cesty a držal som im palce. A nadával som. Nie na tých, čo blokovali cesty, ale na tých, čo sa s nimi nechceli stretnúť. Demo verzia demokracie. A naozaj som nadával, jak taký vulgárny pohan, ale popritom som sa aj zasmial. A to vtedy, keď pred Úradom vlády sa pokazila hydraulika na vozidle, čo prevážalo hnoj a vysypal sa tam. Ten hnoj. Veľká kopa hnoja pred Úradom vlády na ceste. To je cesta. Škoda, že sa hydraulika nekazí každý deň.

Friday: A teď jedna „Facebooková“ otázka: Co se ti dnes honí hlavou?

Peťo Tázok: Odcitujem svoj posledný facebook status. „Hej! Bonus aka Bourek aka ten z kapely SPORTO má free net release. Rapuje tam a je to skvelé a milujem to a nie len kvôli jeho rečovej vade. Haha. Daj si to!“ http://www.diycore.net/mp3.php

Friday: Toho novýho Bonuse jsem už jsem si poslechla. Sporto jsou z toho pořád slyšet, ten rap je trochu opatrný, ale je to zábavné a sympaticky přímočaré („A zas si máte o čem psát“). Co tě ještě z československé scény baví? A co vlastně říkáš na zdejší hip hop? Na krále Rytmuse a ostatní bratry v rýmu?

Peťo Tázok: Ten nový Bonus je skvelý. Toľko quotable hlášok som už nepočul dávno. Pár z tých trackov som zažil už počas nášho spoločného turné so Sporto „Podivné priateľstvo tour 2009“, kde to Bonus dal ako bonus na záver koncertu Sporto. A už vtedy som sa neskutočne bavil a zabával. „Chcel by si byť lepší chlap, mal by si mať väcší plat“. Nádhera.

Baví ma dosť vecí. Zbožňujem Moju reč. Tí chlapci sypú jak nikto. S Delikom z Mojej reči chystáme spoločný album ako Bene a Delik, ktorý by mal byť vonku o mesiac alebo dva. Bavia ma Lyrikove veci. Baví ma kapela Názor z basy. Mám rád Veca a WWW a Depha. Kapitán láska spravil album, ktorý by mal počuť každý. Kaidžas vydal vynikajúci streetrapový album. Šlape. A mnoho ďalších. Je z čoho vyberať.

Friday: Ovlivnila tě při psaní textů i literatura, filmy? Nevím přesně proč, ale působíš na mě, že máš rád nesmrtelné klasiky spíš, jako nezávislé experimenty…

Peťo Tázok: Nikdy som sa tým nezaoberal, čo ma ovplyvňuje. Keď píšem, tak píšem, nič viac. Ak si text pýta odkaz na nejaké dielo, tak to tam napíšem. To je všetko. Mám rád knihy, ktoré mám rád a podobne je to s filmami. I keď 30 minutový záber na sediacich ľudí, ktorí mlčia, nepotrebujem k životu. Radšej si zapnem The Big Bang Theory.

Friday: Prozradíš někdy svoje občanské jméno?

Peťo Tázok: Už som ho prezradil. Veľakrát. Aj na Facebooku. Nie je to tajomstvo.

Friday: Tvým příběhům se lidé na oko smějí, ale řekla bych, že uvnitř je spousta z nich prožívá jako nějaký seriál. Ta skepse, beznaděj a zoufalé činy je i přesto, že 86% Čechů se cítí být šťastnými, zřejmě je zakořeněná hluboko, nebo tak to alespoň cítím já osobně. Co myslíš, že lidi na tvojí hudbě tak přitahuje?

Peťo Tázok: 86% Čechov sa cíti byť šťastnými? To je milé. Mal by som sa tam presťahovať.

Mne moje príbehy prídu vtipné, možno trocha divno-vtipné, ale stále vtipné. Kým sa na nich dokážeme zabaviť, tak je fajn. Ale potom, keď si uvedomíme, že by mohli byť skutočné, tak to vydesí človeka. Ver mi. Veľmi.

Friday: Inspiruješ se v textech večerními zprávami? Občas mi to tak přijde…:)

Peťo Tázok: To naozaj behajú v správach Ibalginovia, Točákyovia a podobní? Preboha. Svet sa zbláznil. (smích)

Friday: Jak se díváš na aktuální zprávy o konci světa? Že v roce 2012 přijde Apokalypsa… Dokonce se o tom i točí velkofilmy.

Peťo Tázok: Ľudia milujú tieto príbehy. Apokalypsy, konce sveta, predpovede bláznivých bulharok, konšpiračné teórie, skupiny ľudí, čo zaručene riadia svet a zhadzujú bomby a meny a vždy majú iné mená. Je to vtipné. Ja sa na tom bavím. Asi toto je ten nový svetový poriadok. Haha. Btw miesto pozerania zeitgeistov a new world orderov choďte voliť, to je užitočnejsie. Naozaj.

Jenom by mě zajímalo, vzhledem k tomu, že ten rozhovor byl přes mail, jestli se Bene u (smích) doopravdy u té obrazovky smál… Já při čtení každopádně ano.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s