Machinefabriek

Novinky o Rutgeru Zuyderveltovi neboli Machinefabriekovi díky jeho produktivitě stále přibývají, takže je ani nestíhám všechny sledovat. Nejvíce mě letos zaujalo album „Blank Grey Canvas Sky“, které natočil s Peterem Broderickem. Nedávno vydal knihu o zvuku „Take a Closer Listen“, kterou si můžete částečně prohlédnout i objednat tady. Nejnovější zpráva se týká toho, že Rutgera přestalo bavit si kupovat tolik CDček a tak některá ze své sbírky prodává, ceny se pohybují většinou od šesti do dvanácti euro. Já do toho asi půjdu, má tam dobré věci, včetně jeho autorských CD, které doporučuju už jen kvůli těm krásným bookletům (a samozřejmě kvalitnímu zvuku)- viz Discogs.

Pro doplnění sem dám profil, který jsem psala loni do Xmagu (RIP) v rámci jeho vystoupení na festivalu New New! 2008, které bylo velmi povedené.  A Člověče, nezlob se v kavárně Spolek o den později taky:

Amsterdamský Rutger Zuydervelt, známější pod uměleckým pseudonymem Machinefabriek (nebo také De Elektronika Winkel, Marijn a Flex) je jeden z nejvýraznějších představitelů současné experimentální hudby.

S periodikou, jakou vydává (od roku 2004 má na kontě kolem čtyřiceti releasů), by rýpalové mohli pochybovat o jakosti jeho nahrávek. V jeho případě ovšem neplatí nepřímá úměrnost vztahů kvalita – kvantita. „Mašina – fabrika“ na hudbu k tomu dodává: „V podstatě vydávám vše, co vytvořím. To, s čím nejsem spokojený, prostě nedokončím a smažu. Rychlost, s jakou přicházím s novými věcmi, má zkrátka co dočinění s mým neklidným stavem mysli. Chci stále vytvářet něco nového a zároveň dokončit rozpracované skladby, abych uvolnil místo dalším.“ Přestože je tedy Machinefabriek vysoce produktivní a schopný za jeden týden složit i vydat EP, je navíc i autorem obalů alb, na kterých uplatňuje své povolání grafického designera. Booklety bývají většinou minimalistické, nevtíravě příjemné se silnou atmosférou.

Jeho elektroakustická hudba by se dala těžko naskládat do několika konvenčních škatulek. Mezi jeho nejvýraznější hudební vlivy jmenuje Aphexe Twina, Autechre, Godspeed You! Black Emperror a především Fennesze, který by se svou tvorbou dal pojmout jako můstek k Zuydervelově muzice – ovšem Fennesz je o něco přístupnější a měkčí. Z používaných nástrojů si Machnefabriek nejvíce považuje starého mixážního pultu, dále pro své různorodé tracky používá jak akustickou, tak elektrickou kytaru, laptop, nástroje z bazaru, často i klavír a nejrůznějšíh efektové pedály.

Jeho hudba je spíše než reakcí na současné dění progresívním živlem, který udává směr na již poněkud vyoraném poli elektronické soudobé scény. Do jeho jemných zvukových krajinek i sypkých dronů se zamilovala nejen řada posluchačů, ale i velké labely na poli experimentální hudby – po podomácku vyráběných cdr vydal roku 2006 své první LP „Marijn“ na indie labeu Lampse. Jeho zatím nejvýraznější počin je dvojalbum „Weeler“, vydané roku 2007 na stejném labelu jako předchozí LP, které v sobě skrývá výběr toho nejlepšího z raritních EP, singlů, živých vystoupení i remixů.  Je to leporelo, které vykresluje mnoho Rutgerových poloh. „Jeho žánrový rozptyl se odráží od stěn klasicky valivého dronu s malými obměnami až k naivním vyhrávkám na akustickou kytaru, popřípadě klavír. Machinefabriek i brutální noisové atentáty na ušní bubínky spojuje s nostalgickými melodiemi a elegantně se tak vyhýbá hudební propasti, na jejímž dně raší jenom nezajímavé a neinvenční hlukové výhonky“ (Jiří M. Špičák pro His Voice).

Co se týče kolaborací s dalšími hudebníky, spolupracoval jak studiově, tak naživo se jmény jako Peter Broderick, Jan Kleefstra, Steinbrüchel, Aaron Martin a roku 2007 vydal dvojalbum remixů jeho skladeb od umělců jako Xela, Alva Noto a další.

I přes svůj stále bující úspěch zůstává skromným: „Mám rád, když má každá částečka hudby svou vlastní osobnost. Fakt, že jsem to vytvořil já, již není tolik zajímavý.“

Rozhovor, který jsme stvořili taktéž u příležitosti New New! 2008, je k přečtení na freemusic.cz.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s